Vinyl  • Čo sú vinylové podlahy?

  • Podlahové krytiny prešli za posledné desaťročia výraznou evolúciou. Jednou z noviniek posledných rokov sú vinylové podlahy, ktoré postupne získavajú na trhu väčší podiel ako laminátové či drevené podlahy. Vinylová podlaha v sebe nesie to najlepšie z oboch produktov: odolnosť a širokú škálu dekórov, pružnosť a v neposlednom rade aj jednoduchú pokládku a údržbu.Už to nie je ten "starý známy" polyvinylchlorid (PVC), ktoré sa po minulé desaťročia masívne inštalovali do väčšiny komerčných i bytových oblastí.  To si totiž predstaví väčšina verejnosti, ktorá sa s týmto materiálom ešte nestretla.
    Dnešný vinyl predstavuje materiál odolný voči oderu a vode, pružný, rozmerovo stály a v porovnaní s laminátovou podlahou pocitovo teplejší, nenáročný na údržbu a naviac sa veľmi jednoducho pokladá. Vinylová podlaha je veľmi "tichá" a ohľaduplná k susedom, keď sa deti šantia a naháňajú po byte. Celovinylové podlahy sú veľmi tenké (2 - 5 mm). Táto skutočnosť otvára dvere dokorán pri mnohých rekonštrukciách bytov, kde nie je možné príliš zdvíhať výšku podlahy. Vinylová podlaha sa vyrába v dvoch variantoch a to ako plávajúca podlaha alebo celoplošne lepená. Tam kde je požiadavka na najnižšiu hlučnosť je výhodnejšia druhá varianta, lepená podlaha je tichšia. Pri voľbe vinylovej podlahy je dôležité brať do úvahy, že podklad musí byť bezpodmienečne rovný, zbavený nečistôt, mastnôt alebo chemických látok. Musí byť pevný, stabilný a suchý.
    Vinylová podlaha je čo do dizajnu veľmi rozmanitá. Vďaka technológii pri výrobe, môžete mať k dispozícii nepreberné množstvo drevených dekorov, imitácie kameňa, dlažby, či textilu. Tieto dekory bývaju už tak autentické, že často býva problém na prvý pohľad rozoznať, či sa pozeráte na drevo alebo na vinylovú podlahu, ktorá je 100% odolná voči vode.