Ipe

Ipe - exotická terasa

IPE

 
Drevo prírodnej, hlbokej farby od olivovo-hnedej po čierno-hnedú, často so svetlejšími alebo tmavšími pásmi. Dosť často získava tmavočervený odtieň, s ktorým sa človek nestretne u iných drevín stromov z oblasti mierneho pásma.
Tvrdosť tohto dreva, ako aj stálosť je výnimočne vysoká, čo je zvlášť cenná vlastnosť pri jeho používaní na podlahové materiály. Navyše je veľmi odolné proti napadnutiu hubami a hmyzom, vrátane termitov.
 
Prejavuje taktiež neobyčajnú odolnosť proti ohňu. Z tohto hľadiska má podľa amerických noriem triedu A-1, rovnakú ako zbrojárska oceľ.
 
Prirodzená oxidácia spôsobená ultrafialovým svetlom spôsobí, že podlahová krytina na povrchu zosivie. Na zachovanie prirodzenej farby dreva, ale taktiež na predĺženie jeho životnosti odporúčame použiť špeciálny olej na vonkajšiu drevenú krytinu, napr. transparentný ochranný olej Bona Deck oil. Renovácia krytiny by sa mala vykonávať dvakrát za rok (pred zimou a po zime).

VIVEIRO Smooth – montáž na VIVEIRO sponu, bez viditeľných skrutiek, alternatíva – montáž pomocou klipu LIGO N – bez viditeľných skrutiekIPE a jeho vlastnosti

Drevo Ipe je svetlo až tmavo čokoládovo hnedé, občas prechádza do olivovo hnedého odtieňa. Farebné rozdiely medzi jednotlivými doskami sú prirodzené a obvyklé. Drevo Ipe je všeobecne pokladané za pevné a veľmi tvrdé, preto je vhodné na stavbu drevenej terasy. Vlákno je síce priame, ale tiež špirálovo uložené, čo môže niekedy spôsobovať ťažšie opracovateľnosť, obzvlášť kvôli nepravidelnej textúre meniacej sa z jemnej na strednej. Ipe patrí k najtvrdším drevinám na svete. Je v každom ohľade veľmi trvanlivé a po vysušení je stabilné. Vďaka vysokej hustote a extrémne vysokému obsahu v dreve obsiahnutých látok má dlhú životnosť. Tieto v dreve obsiahnuté látky sa však u dreviny Ipe vyplavujú až 1 rok a preto ak sa rozhodnete Ipe povrchovo ošetrovať, potom je to možné až po 1 roku po vystavení terasy priamemu pôsobeniu poveternostným podmienkam. Ak sa rozhodnete terasu povrchovo neošetrovať, dôjde k vytvoreniu šedej patiny. K šednutiu dochádza vplyvom pôsobenia slnečného žiarenia a vody. Najvýznamnejšou zložkou žiarenia, ktorá má vplyv na šednutie dreva je UV žiarenie. Molekuly dreva toto žiarenie pohlcujú a pri súčasnom pôsobení vody vzniká na povrchu aj do hĺbky dreva šedá patina. Táto šedá patina sa časom stane prirodzenou ochranou proti ďalšiemu pôsobeniu UV žiarenia.

Sibírsky smrekovec

PARAMETRE

Výskyt:  Drevo sa vyskytuje nesúvisle v Južnej a Strednej Amerike a aj v karibskej oblasti. Väčšinou je známe ako Ipe, ale označuje sa aj ako lapacho a Ironwood.
Hustota dreva:  ca. 1200 kg/m3
Umelo sušené na: 20+22%
Úprava: obojstranne hladký povrch

INŠPIRÁCIE

Napíšte nám a my Vám odpovieme

Meno:
E-mail:
Odkaz: